rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 3 (603) z dnia 10.02.2024

Dobrowolny KSeF przy świadczeniu usług księgowych

Prowadzę biuro rachunkowe. Z tytułu świadczonych usług księgowych wystawiam faktury za dany miesiąc ostatniego dnia każdego miesiąca (obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT). Obecnie zamierzam dobrowolnie (za zgodą nabywcy) wystawiać faktury ustrukturyzowane przy użyciu KSeF. Czy wystawianie e-faktur wpłynie na termin ich wystawiania i moment ujęcia w JPK_V7M?

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Ustawodawca wskazuje jednak pewne wyjątki od tej zasady.

Jak wynika bowiem z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że ww. przepis art. 19a ust. 3 ustawy o VAT stosuje się również odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostaw towarów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT i art. 7a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, dokonywanych na rzecz podatnika ułatwiającego dostawy towarów oraz przez tego podatnika.

Usługi księgowe, świadczone przez biura rachunkowe, są zazwyczaj wykonywane nieprzerwanie przez czas trwania umowy. W przypadku takich usług, jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia ich świadczenia. Moment zakończenia takiej usługi zazwyczaj nie jest z góry określony, lecz jest on wyznaczony przez datę obowiązywania umowy między kontrahentami. W związku z tym, gdy w umowie o świadczenie usług księgowych zostaną określone następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (a tak jest w praktyce zazwyczaj), to ww. usługę można uznać za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia. Mogą to być np. miesięczne okresy rozliczeniowe.

Przykład

W grudniu 2023 r. biuro rachunkowe zawarło z klientem umowę o świadczenie usług księgowych od stycznia br. Strony ustaliły w umowie, że usługi te będą rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych, obejmujących miesiące kalendarzowe, natomiast płatność będzie następowała do 10-go dnia następnego miesiąca.

W tej sytuacji dniem wykonania usługi księgowej jest ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego, tj. odpowiednio: 31 stycznia br., 29 lutego br., itd. W tych też dniach powstanie obowiązek podatkowy w VAT (zapłata za ww. usługę następuje w późniejszym terminie).

Fakturę dokumentującą usługę księgową wystawia się w oparciu o zasady ogólne. Oznacza to, że taka faktura powinna być wystawiona:

  • nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę,
  • nie wcześniej niż 60. dnia przed wykonaniem usługi.

Jeżeli strony ustaliły dla usługi księgowej następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, fakturę można wystawić dowolnie wcześniej, jeśli będzie ona zawierała informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (art. 106i ust. 8 ustawy o VAT).

Natomiast, jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik (biuro rachunkowe) otrzyma część lub całość zapłaty, wówczas trzeba wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę zapłatę otrzymano. Przy czym, jak stanowi art. 106i ust. 7 ustawy o VAT, faktura nie może być wystawiona wcześniej niż 60. dnia przed otrzymaniem, przed wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Co jest istotne, stosowanie fakultatywnego fakturowania przy użyciu KSeF nie wpływa na zmianę terminu wystawiania faktur.

Warto nadmienić, że z broszury informacyjnej dotyczącej struktury FA(2), jak również z odpowiedzi MF dotyczących KSeF, wynika, że pole P_1 dotyczące daty wystawienia faktury, o której mowa w art. 106e ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jest polem obowiązkowym, które musi zostać wypełnione aby faktura mogła być przyjęta przez KSeF.

W myśl art. 106na ust. 1 ustawy fakturę ustrukturyzowaną uznaje się za wystawioną w dniu jej przesłania do Krajowego Systemu e-Faktur (niezależnie od późniejszego jej przetworzenia).

Reasumując

Odnosząc powyższe do zadanego pytania uznać należy, że jeśli obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi powstał 31 stycznia 2024 r., w polu P_1 podatnik wpisze również 31 stycznia 2024 r., zaś fakturę przykładowo przesłał do KSeF w dniu 5 lutego br., to zgodnie z art. 106na ust. 1 ustawy uznaje się, że faktura została wystawiona w dniu 5 lutego 2024 r.

Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych, datą powstania obowiązku podatkowego, jak wynika z pytania jest ostatni dzień danego miesiąca, co oznacza, że nie ma tu znaczenia data wystawienia faktury. Sprzedaż taka powinna być rozliczana w JPK_VAT z deklaracją w momencie powstania obowiązku podatkowego w VAT.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVat.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.