rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 10 (514) z dnia 20.05.2020

Oznaczenie "MPP" w nowym JPK_VAT

W nowym JPK_VAT transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności będzie należało oznaczać symbolem "MPP". Czy nabywca będzie musiał symbol ten umieścić w JPK jeśli sprzedawca na fakturze nie umieści oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności" (a transakcja będzie podlegała rozliczeniu w ramach tego mechanizmu) ? Jak postąpić w sytuacji, gdy sprzedawca oznaczy jako "MPP" transakcję, która nie będzie objęta obowiązkiem stosowania tego mechanizmu?

Począwszy od rozliczenia za lipiec 2020 r. (lub trzeci kwartał 2020 r. - w przypadku rozliczeń kwartalnych) wszyscy podatnicy VAT będą składać nowy JPK_VAT obejmujący część deklaracyjną i ewidencyjną.

Z przepisów rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1988 ze zm.) wynika m.in., że ewidencja w zakresie podatku należnego i naliczonego zawierać będzie oznaczenia dotyczące wystąpienia specjalnych danych procedur wymienionych odpowiednio w § 10 ust. 4 pkt 1-13§ 11 ust. 2 tego rozporządzenia.

Jednym z obowiązkowych oznaczeń, które będzie musiała zawierać ewidencja jest oznaczenie "MPP". Symbol ten dotyczyć będzie transakcji objętych obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Jeżeli zatem transakcja udokumentowana będzie fakturą objętą obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności to w strukturze ewidencji wartość "1" będzie należało umieścić w polu "MPP".

Aktywne druki i formularze Nowy JPK_VAT z deklaracją
dostępny będzie w serwisie
www.druki.gofin.pl

Przypomnijmy, iż obowiązek umieszczania na fakturach adnotacji "mechanizm podzielonej płatności" dotyczy wyłącznie towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT w przypadku gdy wartość sprzedaży brutto wskazana na fakturze przekracza 15.000 zł.

W praktyce sprzedawcy towarów i usług często - aby uniknąć problemów z właściwą identyfikacją obowiązku w zakresie stosowania MPP - wszystkie dokonywane transakcje dokumentują fakturami oznaczonymi "mechanizm podzielonej płatności", niezależnie od tego, czy w świetle obowiązujących przepisów transakcje te podlegają obowiązkowemu MPP czy też nie.

Odnosząc powyższe do zadanego pytania stwierdzić należy że, jeśli podatnik wystawi fakturę oznaczoną "mechanizm podzielonej płatności", która nie będzie podlegała obowiązkowemu rozliczeniu w ramach tego mechanizmu i wartość "1" wpisze odpowiednio w polu "MPP", to organy podatkowe mogą uznać to za błąd, który będzie należało skorygować.

W sytuacji natomiast, gdy nabywca otrzyma fakturę, która dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy, o wartości brutto wyższej niż 15.000 zł, bez wymaganego oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności" - to w świetle wyjaśnień MF zawartych w broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją - będzie musiał umieścić przy takiej transakcji oznaczenie "MPP".

Reasumując

Transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności w nowym JPK_VAT będzie należało oznaczyć symbolem MPP. Oznaczenie MPP należy stosować do faktur o kwocie brutto wyższej niż 15.000 zł, które dokumentują dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVat.pl » 

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.