rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
Uwaga: Do 28 lutego br. - czas dla niektórych branż na złożenie wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników (zobacz więcej) Uwaga: Do 1 marca br. - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów uzyskanych w 2020 r. Uwaga: Do 1 marca br. - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o danych wykazanych w raportach rozliczeniowych za 2020 r. 1 marca 2021 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-28, PIT-28S za 2020 r. Uwaga: 28 lutego 2021 r. upływa termin złożenia dokumentów rozliczeniowych przez przedsiębiorcę, który chce skorzystać ze zwolnienia z zapłaty składek ZUS (czytaj więcej) Terminy przekazania przez płatników deklaracji i informacji za 2020 r. (czytaj więcej)
A A A

Poradnik VAT nr 24 (528) z dnia 20.12.2020

Jak w JPK_VAT wykazać ujemną marżę przy sprzedaży towaru używanego?

Prowadzę działalność związaną ze sprzedażą samochodów opodatkowaną na zasadzie marży. W październiku 2020 r. na fakturę VAT marża kupiłem używany samochód osobowy. W dniu 27 listopada br. sprzedałem go za cenę niższą niż cena zakupu, w związku z czym powstała ujemna marża. W jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję?

Przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość zastosowania szczególnej procedury opodatkowania dostawy towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży uzyskanej ze sprzedaży. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika dokonującego dostawy m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża, którą stanowi różnica między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W świetle obowiązujących przepisów wszyscy podatnicy VAT (którzy do dnia 30 września 2020 r. rozliczali VAT na podstawie deklaracji VAT-7/VAT-7K) składają nowy JPK_VAT obejmujący część deklaracyjną i ewidencyjną.

Rozporządzenie w sprawie JPK_VAT z deklaracją określa szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych, o których mowa w art. 99 ust 1-3 ustawy o VAT oraz w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 tej ustawy.

Z przepisów tam zawartych wynika m.in., że w części ewidencyjnej JPK_VAT z deklaracją dostawę towaru, o której mowa w pytaniu, należy zgodnie z art. 120 ustawy o VAT, wykazać na podstawie dokumentu sprzedaży, tj. faktury VAT marża w polu dotyczącym dostawy towarów opodatkowanych na zasadzie marży "SprzedazVAT_Marza", jak również oznaczyć ją symbolem MR_UZ. Dodatkowo w polu dotyczącym oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług sprzedaż taką należy oznaczyć symbolem GTU_07.

Oprócz tego w ewidencji tej należy wykazać podstawę opodatkowania (tj. wartość marży pomniejszoną o podatek należny, w tym również marżę ujemną) i wartość podatku należnego, w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednich stawek podatku.

Z kolei - w świetle wyjaśnień zawartych w broszurze informacyjnej MF dotyczącej struktury JPK_VAT z deklaracją - wynika, iż po stronie zakupu podatnik zaewidencjonuje dokumenty zakupu towarów i usług będące podstawą wyliczenia marży z podaniem danych kontrahenta, numeru dokumentu zakupu, wpisując wartość brutto w polu "ZakupVAT_Marza" dotyczącym nabycia towarów związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marży, zgodnie z art. 120 ustawy o VAT.

Uwaga:

Faktury lub inne dokumenty otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia m.in. towarów używanych, związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadzie marży zgodnie z art. 120 ustawy należy ująć, co do zasady, w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów opodatkowanych na tej zasadzie (z zastrzeżeniem art. 120 ust. 5 ustawy).

Warto w tym miejscu dodać, że MF w odpowiedziach dotyczących JPK_VAT z deklaracją (https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/) wyjaśniło, że: "(...) Przy opodatkowaniu dostawy towarów używanych na zasadach szczególnej procedury dot. towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, o której mowa w art. 120 ustawy o VAT, gdy dla danej transakcji zrealizowana marża jest kwotą ujemną, w JPK_V7M (JPK_V7K) dot. ewidencjonowanej faktury, należy:

  • w części ewidencji dotyczącej sprzedaży, dla faktury dokumentującej transakcję sprzedaży, w której wystąpiła marża ujemna - zastosować oznaczenie MR_UZ, a w polach właściwych dla sprzedaży i podatku należnego według odpowiednich stawek VAT - wykazać poszczególne podstawy opodatkowania, tj.: marżę pomniejszoną o podatek należny, w tym również kwotę marży ujemnej i podatek należny od marży, który dla marży ujemnej wynosi 0,00 zł. Zapis należy uzupełnić o podanie kwoty brutto faktury w polu SprzedazVAT_Marza,
     
  • w części ewidencji dotyczącej zakupu - wykazać dokumenty zakupu związane z ww. dostawą w procedurze marży, z podaniem jedynie wartości brutto w polu ZakupVAT_Marza,
     
  • w części deklaracji - wykazać zbiorcze wartości podstawy opodatkowania i podatku należnego dla poszczególnych stawek VAT, które wynikają z części ewidencji. W zbiorczych wartościach podstawy opodatkowania dla poszczególnych stawek VAT nie ujmuje się ujemnych kwot marż, dla których podatek należny wynosi 0,00 zł. Dodatkowo w informacji dodatkowej deklaracji należy podać »1« w polu P_64 (podkreślenie redakcji) (...)".

Przykład

Podatnik w dniu 14 października 2020 r. na podstawie faktury oznaczonej "procedura marży - towary używane" kupił używany samochód osobowy za kwotę 21.000 zł. W dniu 27 listopada br. dokonał jego sprzedaży na zasadzie marży za kwotę 19.500 zł. Zakup ten ujął w ewidencji zakupu VAT za ten miesiąc.

Ponadto w dniu 30 listopada br. podatnik dokonał sprzedaży towaru opodatkowanego według stawki podstawowej na wartość brutto 5.245,00 zł, w tym podatek VAT w wysokości 980,77 zł, którą udokumentował fakturą wystawioną w tym samym dniu.

Rozliczenie podatku naliczonego za listopad 2020 r. (zakup w procedurze marży) w części ewidencyjnej pliku JPK_V7M na podstawie wzoru znajdującego się w bazie DRUKI Gofin:

Rozliczenie podatku należnego za listopad 2020 r. w części ewidencyjnej i deklaracyjnej pliku JPK_V7M na podstawie wzoru znajdującego się w bazie DRUKI Gofin:


Ewidencja sprzedaży VAT

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVat.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.