rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 52 (1406) z dnia 29.06.2017

Zasady opodatkowania zasiłku chorobowego zleceniobiorcy

W prowadzonej działalności gospodarczej zatrudniam na umowę zlecenia osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. W lipcu 2017 r. jeden ze zleceniobiorców zachorował i przedłożył mi zwolnienie lekarskie. W związku z tym wypłacę mu zasiłek chorobowy. Czy od kwoty wypłaconego zasiłku jestem zobowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek na takich samych zasadach jak od wynagrodzenia z umowy zlecenia, którego wartość przekracza 200 zł?

Zleceniodawca nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego.

Wypłacając zasiłek chorobowy zleceniobiorcy, zleceniodawca chcąc prawidłowo wywiązać się z obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych musi mieć na względzie przede wszystkim to, że zasiłki chorobowe i wynagrodzenia uzyskane na podstawie umowy zlecenia ustawa o pdof zalicza do dwóch różnych źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, o ile zleceniobiorca nie osiąga ich w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Natomiast zasiłki chorobowe są przychodami z innych źródeł. Stosownie bowiem do art. 20 ust. 1 ustawy o pdof za przychody z innych źródeł uważa się m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego. Do takich zasiłków zalicza się m.in. wypłacone zasiłki chorobowe (art. 20 ust. 2 ustawy o pdof).

Zasadą jest, że rolę płatnika zleceniodawca pełni w stosunku do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ zasiłek chorobowy jest zaliczany do przychodów z innych źródeł, zleceniodawca nie pełni z tytułu wypłaty takiego świadczenia roli płatnika i nie pobiera zaliczki na podatek. Jest jednak zobowiązany na mocy art. 42a ustawy o pdof do sporządzenia po zakończeniu roku podatkowego informacji PIT-8C, w której wykaże wartość wypłaconego zasiłku. W terminie do końca lutego następnego roku podatkowego musi przekazać tę informację zleceniobiorcy. Z kolei urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania zleceniobiorcy informację tę zobowiązany jest przekazać:

  • do końca lutego roku następującego po roku podatkowym - gdy składana jest drogą elektroniczną,
     
  • do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym - gdy składana jest w formie dokumentu pisemnego.


Formularz informacji PIT-8C dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatki dochodowe.


W konsekwencji kwotę zasiłku chorobowego zleceniobiorca rozliczy w swoim zeznaniu wraz z pozostałymi przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.