rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (524) z dnia 20.10.2020

Wykazanie zryczałtowanego podatku dochodowego w deklaracji PIT-8AR

We wrześniu 2020 r. spółka akcyjna wypłaciła dywidendę osobie fizycznej. Z tego tytułu pobrała zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek ten wpłaciła do urzędu skarbowego w październiku 2020 r. W którym miesiącu w deklaracji PIT-8AR powinna wykazać ten podatek?

Zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy pobrany we wrześniu 2020 r. należy wykazać w deklaracji PIT-8AR sporządzanej za 2020 r. - jako podatek należny za wrzesień.

Wypłacona lub postawiona do dyspozycji podatnika PIT dywidenda, stanowi u niego przychód z kapitałów pieniężnych. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 4 updof. Spółka wypłacająca dywidendę pobiera, jako płatnik, zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 updof).

Płatnik (tu: spółka akcyjna) przekazuje pobrany zryczałtowany podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika lub miejsca prowadzenia przez niego działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Ma na to czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek. Jest on także obowiązany przesłać do właściwego urzędu skarbowego w formie elektronicznej deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym na formularzu PIT-8AR. Powinien tego dokonać w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Jedynie w przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem deklarację tę należy przesłać do urzędu skarbowego do dnia zaprzestania tej działalności. Wynika to z art. 42 ust. 1 i 1a oraz art. 45ba updof.

Aktywne druki i formularze PIT-8AR dostępny jest w programie
DRUKI Gofin

W deklaracji PIT-8AR w części C wykazuje się należny zryczałtowany podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego. Podatek od dywidendy wpisuje się w wierszu 15. Tym samym, jeżeli płatnik we wrześniu wypłacił dywidendę i pobrał zryczałtowany podatek dochodowy, to kwotę tego podatku powinien wykazać w PIT-8AR - jako podatek należny za wrzesień.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.