rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (543) z dnia 1.08.2021

Nadpłacony zasiłek chorobowy a koszty

Spółka z o.o. przez pomyłkę nadpłaciła pracownikowi zasiłek chorobowy. Pracownik nie zwrócił tego zasiłku, wobec czego spółka naliczyła od niego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W ZUS dokonała korekty dokumentów rozliczeniowych i zwróciła nadpłacony zasiłek. Czy nadpłacony pracownikowi zasiłek chorobowy spółka może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów?

Naszym zdaniem, w przedstawionej sytuacji, spółka nie może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów kwoty nadpłaconego pracownikowi zasiłku chorobowego.

Z pytania wynika, że spółka z o.o. jest upoważniona do wypłaty zasiłków chorobowych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133). Wobec tego na spółce ciąży obowiązek prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i jego wysokości. Stosownie zaś do regulacji zawartych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.), kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca rozlicza w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, z wyjątkiem zasiłków, które zostały wypłacone przez płatnika bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 tej ustawy).

W rozpatrywanym stanie faktycznym spółka (pracodawca) przez pomyłkę nadpłaciła pracownikowi zasiłek chorobowy. Miała zatem miejsce bezpodstawna wypłata zasiłku chorobowego, o której mowa w powołanym art. 46 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ponieważ nadpłata zasiłku chorobowego nastąpiła z winy pracodawcy, to na nim ciąży obowiązek zwrotu nadpłaconej kwoty. Pracodawca, aby wywiązać się z tego obowiązku, powinien złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych ZUS, w których rozliczy tylko prawidłową kwotę zasiłku. W wyniku dokonanej korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS powstaje niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne, którą pracodawca powinien uregulować wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę.

Przechodząc na grunt przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zauważyć, że stosownie do definicji sformułowanej w art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

W świetle tej definicji przyjmuje się, że generalnie wydatki związane z zatrudnianiem pracowników można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te muszą być jednak funkcjonalnie związane z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą, racjonalne z obiektywnego punktu widzenia oraz posiadać ekonomiczne uzasadnienie. Tak więc, nie każde świadczenie na rzecz pracownika, które stanowi u niego przychód, może być zaliczone przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów. Kwestia ta zawsze wymaga indywidualnej oceny na tle konkretnego stanu faktycznego.

Wypłacane przez pracodawcę zasiłki z ubezpieczenia społecznego, co do zasady, zalicza się do kosztów podatkowych. Wynika to wprost z art. 15 ust. 4g updop. Niemniej jednak, naszym zdaniem, w przedstawionej sytuacji wydatek poniesiony przez spółkę (pracodawcę) na skutek błędu polegającego na wypłacie pracownikowi zasiłku chorobowego w zawyżonej kwocie - nie spełnia przesłanek określonych w ogólnej definicji kosztów podatkowych. Trudno bowiem uznać, że omawiany wydatek był celowym działaniem spółki nakierowanym na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Nie jest on również racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.

W konsekwencji - w naszej ocenie - spółka nie może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów kwoty nadpłaconego pracownikowi zasiłku.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.