rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (517) z dnia 1.07.2020

Wypłata zasiłków w związku z COVID-19 a stosowanie kosztów uzyskania przychodów

Z uwagi na COVID-19 wypłaciliśmy zasiłek chorobowy pracownikowi przebywającemu na kwarantannie. Czy opodatkowując ten zasiłek, prawidłowo postąpiliśmy, nie stosując kosztów uzyskania przychodów?

Zakład pracy postąpił prawidłowo. Kosztów uzyskania przychodów nie stosuje się w odniesieniu do zasiłku chorobowego dla pracownika przebywającego na kwarantannie.

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.), państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona lub chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Taka decyzja, stosownie do art. 6 ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), stanowi podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach.

Oznacza to, że pracownikowi za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje:

  • za pierwsze 33 (14) dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym - wynagrodzenie za czas choroby,
     
  • począwszy od 34 (15) dnia niezdolności do pracy - zasiłek chorobowy.

Świadczenia te są wypłacane odpowiednio przez płatnika składek lub ZUS.

Zasiłek chorobowy stanowi zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego, który dla celów podatkowych uważa się za przychód z innych źródeł, bez względu na to czy jest wypłacany przez zakład pracy czy organ rentowy. Tak wynika z art. 20 ust. 1 i 2 updof.

Jeżeli zasiłek z ubezpieczenia społecznego jest wypłacany przez zakład pracy, to jest on obowiązany obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy od dokonanych z tego tytułu wypłat. Zatem pracodawca pełniący rolę płatnika, zaliczkę na podatek od zasiłku chorobowego dla pracownika przebywającego na kwarantannie pobiera na zasadach określonych w art. 32 updof.

Podstawę opodatkowania stanowi dochód w rozumieniu art. 32 ust. 2 updof. W myśl tego przepisu za dochód uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu:

  • kosztów uzyskania przychodów oraz
     
  • potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenia społeczne.

Jednak w przypadku gdy w danym miesiącu mamy do czynienia jedynie z wypłatą zasiłków z ubezpieczenia społecznego przedstawiona zasada ustalania dochodu wymaga modyfikacji m.in. w zakresie stosowania kosztów uzyskania przychodów.

Przypomnijmy, że wysokość kosztów uzyskania przychodów określona została w art. 22 ust. 2 updof. Podstawowe koszty wynoszą 250 zł miesięcznie. Natomiast koszty podwyższone 300 zł miesięcznie i stosuje się je, gdy pracownik złoży oświadczenie, że miejsce jego stałego lub czasowego zamieszkania położone jest poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i nie uzyskuje on dodatku za rozłąkę. Przy czym koszty te nie przysługują, gdy pracownik otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do zakładu pracy, z wyjątkiem gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Przesłanką warunkującą zastosowanie kosztów jest osiągnięcie przez pracownika w danym miesiącu przychodu zaliczanego do przychodu ze stosunku pracy. Tymczasem jak wskazaliśmy wcześniej, zasiłek chorobowy dla pracowników przebywających na kwarantannie nie stanowi przychodu ze stosunku pracy. Zasiłek ten zalicza się do przychodów z innych źródeł. Taka kwalifikacja powoduje, że przy jego opodatkowywaniu nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów.

Podkreślmy, że pracownikowi nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów, gdy w danym miesiącu zostanie mu wypłacony wyłącznie zasiłek. Jeżeli jednak pracownik obok zasiłku otrzymał także należności stanowiące przychód ze stosunku pracy (np. wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za czas choroby), to pracodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy powinien uwzględnić koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do wypłat stanowiących przychody ze stosunku pracy.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.