rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (927) z dnia 1.10.2016

Moment ujęcia wkosztach podatkowych wynagrodzeń pracowniczych (pytanie z forum internetowego - www.forum.gofin.pl)

Wynagrodzenia płatne do 10-tego następnego miesiąca "wyszły" z konta firmowego 9 września w piątek, ale na konta pracowników "weszły" w poniedziałek, 12 września. Czy muszę je "wyjąć" z kosztów uzyskania przychodów za sierpień (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1037250)?

Jeśli w sytuacji, o której mowa w pytaniu, wynagrodzenia za sierpień br. obciążyły rachunek bankowy pracodawcy do 10-go września br., to wynagrodzenia te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w sierpniu br. Nie trzeba ich zatem z kosztów sierpniowych "wyjmować".

Moment, w którym wynagrodzenia pracownicze ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów, określony został w art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP. Z przepisów tych wynika, że należności ze stosunku pracy stanowią koszty uzyskania przychodów:

  • w miesiącu, za który są należne - jeśli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy,
     
  • w miesiącu ich wypłaty/postawienia do dyspozycji pracownika - gdy zostały wypłacone (postawione do dyspozycji pracownika) z uchybieniem ww. terminowi.

Ustawodawca nie określił, co należy uznać za moment wypłaty wynagrodzenia czy moment postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika. Jest to kłopotliwe w przypadku, gdy wynagrodzenie jest pracownikowi wypłacane przelewem. Czy za dzień wypłaty wynagrodzenia należy uznać: datę złożenia dyspozycji przelewu, datę obciążenia rachunku bankowego pracodawcy, czy datę wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy pracownika?

Naszym zdaniem, dniem wypłaty wynagrodzenia jest dzień obciążenia rachunku bankowego pracodawcy (a nie dzień złożenia dyspozycji przelewu czy dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy pracownika).

W przedmiotowej sprawie wynagrodzenia za dany miesiąc są pracownikom wypłacane do 10-go następnego miesiąca. Jeśli więc wynagrodzenia za sierpień br. obciążyły rachunek bankowy pracodawcy do 10-go września br., to nie ma przeszkód, aby wartość tych wynagrodzeń pracodawca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów w sierpniu br. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż środki pieniężne z tytułu tych wynagrodzeń wpłynęły na rachunek bankowy pracowników po 10. września br.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.