rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (1012) z dnia 10.02.2019

Duplikat faktury - odliczenie VAT i ujęcie w JPK_VAT

W marcu 2018 r. dokonałem zakupu towaru handlowego. Kontrahent wystawił z tego tytułu fakturę, ale nigdy jej nie otrzymałem i w konsekwencji nie uregulowałem należności. W styczniu 2019 r. odebrałem duplikat tej faktury. Czy mam prawo odliczyć VAT w deklaracji VAT za marzec 2018 r., czy za styczeń 2019 r.? Czy w JPK_VAT powinienem ująć datę wystawienia i numer faktury pierwotnej, czy duplikatu?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik ma prawo odliczyć VAT z otrzymanego duplikatu faktury w rozliczeniu za styczeń 2019 r., a w JPK_VAT powinien wskazać numer i datę wystawienia duplikatu.

Czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć VAT do zakupu towarów/usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z zastrzeżeniami wskazanymi w art. 88 ustawy o VAT). Generalnie prawo do odliczenia VAT przysługuje zaś w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę. Pomijamy tu kwestie przewidzianych przez ustawodawcę szczególnych terminów odliczania VAT dla niektórych czynności, gdyż nie jest to przedmiotem pytania.

Ponadto, jeżeli podatnik nie odliczył VAT w ww. terminie, może go odliczyć w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli zaś nie dotrzyma także tych terminów - wówczas może odliczyć VAT wyłącznie poprzez korektę deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym otrzymał fakturę, jednak generalnie nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku (a w niektórych przypadkach - licząc od końca roku), w którym powstało prawo do odliczenia VAT.

Dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, jest zarówno faktura, jak i jej duplikat wystawiany w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Duplikat faktury ma bowiem taką samą moc prawną, jak faktura pierwotna, gdyż dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze. Należy jednak podkreślić, że termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od okoliczności jego wystawienia, tj. od tego, czy nabywca otrzymał pierwotną fakturę, która następnie zaginęła lub uległa zniszczeniu, czy też w ogóle jej nie otrzymał. Jeżeli nabywca towaru/usługi dokonał odliczenia VAT z otrzymanej faktury pierwotnej, która następnie zaginęła, wówczas duplikat stanowi jedynie potwierdzenie prawa do odliczenia VAT. Natomiast jeżeli nabywca (tak jak Czytelnik) nie otrzymał pierwotnej faktury, wówczas duplikat traktowany jest jak oryginał faktury. Czytelnikowi przysługuje więc prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał on duplikat faktury, tj. w rozliczeniu za styczeń 2019 r. lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (przy założeniu istnienia związku zakupu z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT oraz jeżeli nie występują przesłanki wykluczające prawo do odliczenia VAT).

Odnosząc się do kwestii wskazania właściwych danych w JPK_VAT, należy kierować się wytycznymi w tym zakresie, zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (patrz: www.mf.gov.pl; Jednolity Plik Kontrolny, Pytania i odpowiedzi). Ministerstwo Finansów uznało, że jeżeli pierwotna faktura nie trafiła do odbiorcy, to wówczas podatnik powinien w JPK_VAT ująć dane z duplikatu faktury, tj. numer faktury i datę wystawienia tego duplikatu.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVat.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.