rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 3 (459) z dnia 10.02.2018

Identyfikator podatkowy rolnika ryczałtowego na fakturze VAT RR i w pliku JPK_VAT

Wystawiamy faktury VAT RR w związku z nabyciem towarów od rolników ryczałtowych. Obecnie ich identyfikatorem jest numer PESEL. Jednak w naszym programie księgowym znajdują się dane rolników, którzy przed dniem 1 stycznia 2012 r. byli objęci identyfikatorem NIP. Taki właśnie numer pojawia się w naszych rejestrach. Czy w związku z obowiązkiem wysyłania pliku JPK_VAT powinniśmy usunąć z bazy NIP kontrahenta i pozostawić tylko numer PESEL?

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2017 r. poz. 869 ze zm.) w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL. Natomiast w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu identyfikatorem podatkowym jest NIP.

Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Obowiązkiem tym objęte są również inne podmioty, które na gruncie odrębnych przepisów są podatnikami, oraz płatnicy podatków i podmioty będące płatnikami składek ubezpieczeniowych (art. 2 ust. 1-3 ustawy o NIP).

Zatem rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia, który nie jest czynnym podatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej posługuje się numerem PESEL.

Przepisy w tym zakresie zmieniły się na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 171, poz. 1016). Po 1 stycznia 2012 r. NIP rolnika ryczałtowego wygasł i od tego momentu identyfikatorem jest PESEL.

Ponadto, jak wynika z art. 116 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT w omawianym przypadku, na fakturze VAT RR należy wskazać między innymi PESEL sprzedawcy. Natomiast zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o ile zostaną spełnione warunki określone w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. W takiej sytuacji faktura dokumentująca nabycie powinna zostać wykazana w pliku JPK_VAT w części dotyczącej ewidencji zakupu.

Z "Broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT (3)" dostępnej na stronie internetowej Krajowej Administracji Skarbowej, wynika, że w pliku JPK_VAT w ewidencji zakupu należy ująć m.in. numer, nazwę i adres dostawcy. Przez numer dostawcy rozumie się numer, za pomocą którego dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. W opinii redakcji mowa tutaj jest o NIP. Pod kątem analizy porównawczej plików, należy zaznaczyć, że powyższa faktura nie zostanie wykazana w pliku JPK_VAT sprzedawcy, gdyż rolnik ryczałtowy, który nie jest czynnym podatnikiem nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji VAT, ani wysyłania pliku JPK_VAT. Z tego względu wskazanie numeru PESEL rolnika w ewidencji zakupu nabywcy nie jest zdaniem redakcji konieczne. W pozycji "numer dostawcy" należy wpisać słowo "brak".

Reasumując

W przedstawionej w pytaniu sytuacji, na fakturze VAT RR powinien być umieszczony między innymi numer PESEL dostawcy. Zdaniem redakcji, w pliku JPK_VAT, w części dotyczącej ewidencji zakupu, nabywca nie ma obowiązku wskazania NIP rolnika ryczałtowego (używanego przed 2012 r.), ani obecnego identyfikatora tj. numeru PESEL. Aby prawidłowo udokumentować i rozliczyć transakcję, zasadne może okazać się usunięcie NIP-u rolnika z bazy danych, którą posiada Czytelnik.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVat.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.