rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (497) z dnia 1.09.2019

Stosowanie kosztów uzyskania przychodów zatrudnionym osobom przebywającym na urlopie bezpłatnym

Zakład pracy jako płatnik jest obowiązany obliczać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskały od niego przychody ze stosunku pracy i zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (art. 31 updof). Dokonując obliczenia zaliczek, obowiązany jest stosować m.in. koszty uzyskania przychodów. Podstawowe koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy wynoszą 111,25 zł miesięcznie i przysługują z mocy prawa - w związku z uzyskaniem przychodu ze stosunku pracy. Natomiast podwyższone koszty uzyskania przychodów w kwocie 139,06 zł miesięcznie są stosowane po złożeniu przez pracownika oświadczenia, że jego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.


1) Pracownik przez cały wrzesień 2019 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym. W miesiącu tym nie otrzyma wynagrodzenia, ale wypłacimy mu premię za bardzo dobre wyniki w pracy w pierwszym półroczu 2019 r. Czy opodatkowując premię, powinniśmy zastosować koszty uzyskania przychodów?

Przy opodatkowaniu premii pracodawca powinien zastosować koszty uzyskania przychodów.

Warunkiem uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu zaliczki na podatek jest uzyskanie przez pracownika należności stanowiącej przychód ze stosunku pracy. Przy czym nie musi to być wyłącznie wynagrodzenie za pracę. Dla stosowania kosztów bez znaczenia jest fakt, że pracownik faktycznie nie świadczył pracy w danym miesiącu. Istotne jest, aby osiągnął w tym miesiącu przychód kwalifikowany do przychodów ze stosunku pracy. W tym przypadku jest nim premia, o której mowa w pytaniu.

Jeżeli więc pracownik we wrześniu 2019 r. otrzyma premię za bardzo dobre wyniki w pracy, to premia ta stanowi przychód ze stosunku pracy i przy jej opodatkowaniu należy zastosować koszty uzyskania przychodów.


2) Pracownik we wrześniu 2019 r. przepracuje tylko trzy dni. Przez pozostałe dni będzie przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy opodatkowując mu wynagrodzenie w tym miesiącu, koszty uzyskania przychodów powinniśmy ustalić proporcjonalnie do dni świadczenia przez niego pracy?

Kosztów uzyskania przychodów nie ustala się proporcjonalnie do dni świadczenia pracy przez pracownika.

Pracownikowi świadczącemu pracę przez trzy dni miesiąca przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości odpowiednio 111,25 zł lub 139,06 zł. Pracowniczych kosztów uzyskania przychodów nie ustala się w wysokości proporcjonalnej do dni świadczenia pracy.

Jedynie w przypadku gdy w danym miesiącu przychód ze stosunku pracy jest niższy niż określona ustawowo miesięczna kwota kosztów uzyskania przychodów, pracodawca obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, powinien uwzględnić koszty do wysokości tego przychodu.


3) Pracownik przez cały wrzesień 2019 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym miesiącu wypłacimy mu jedynie zasiłek chorobowy należny za sierpień br. Czy obliczając od niego zaliczkę na podatek, powinniśmy zastosować koszty uzyskania przychodów?

Obliczając zaliczkę na podatek od zasiłku chorobowego, pracodawca nie powinien stosować kosztów uzyskania przychodów.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów nie mają zastosowania do wypłacanych przez pracodawcę zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłków chorobowych czy macierzyńskich, gdyż stanowią one przychody z innych źródeł wymienione w art. 20 ust. 1 i 2 updof, a nie przychody ze stosunku pracy. Tym samym, jeżeli zasiłek chorobowy jest jedyną należnością wypłaconą pracownikowi w danym miesiącu, to pracodawca obliczając od kwoty zasiłku zaliczkę na podatek, nie powinien stosować kosztów uzyskania przychodów.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.