rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (479) z dnia 1.12.2018

Wystawienie w trakcie roku PIT-11 na wniosek zleceniobiorcy

Zleceniobiorca po zakończeniu świadczenia usług zwrócił się z wnioskiem do zleceniodawcy o wystawienie mu w grudniu br. informacji PIT-11. Czy zleceniodawca ma obowiązek, podobnie jak u pracowników, wystawienia tej informacji w terminie 14 dni od złożenia wniosku?

Ustawa o PIT nie reguluje kwestii wystawienia w trakcie roku PIT-11 na wniosek zleceniobiorcy. Jego wystawienie można jednak uznać za dopuszczalne, przy założeniu że zleceniobiorca nie będzie już osiągał w danym roku dochodów u danego zleceniodawcy, od których pobierana jest zaliczka na podatek.

Generalnie PIT-11 płatnicy sporządzają po zakończeniu roku, w którym uzyskiwane były przychody wykazywane w tej informacji. Ustawa o PIT dopuszcza jednak możliwość wcześniejszego sporządzenia PIT-11. W trakcie roku obowiązanymi do jego sporządzania są m.in. zakłady pracy, obliczające i pobierające w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów m.in. przychody ze stosunku pracy, pod warunkiem, że osoba ta wystąpi do zakładu pracy z pisemnym wnioskiem o wcześniejsze wystawienie jej PIT-11. Wówczas zakład pracy obowiązany jest w terminie 14 dni sporządzić i przekazać PIT-11 podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu. Wynika to z art. 39 ust. 2 updof. Jednocześnie ustawa o PIT nie reguluje kwestii wystawiania w trakcie roku PIT-11 zleceniobiorcy po złożeniu przez niego stosownego wniosku. Zleceniobiorca nie ma więc podstaw prawnych do wnioskowania o wcześniejsze wystawienie informacji PIT-11. Przy czym fakt, że ustawa o PIT nie reguluje omawianej kwestii, nie oznacza, że płatnik (zleceniodawca) ma zakaz wystawienia takiej informacji w trakcie roku podatkowego, w którym zleceniobiorca osiągał u niego dochody. Naszym zdaniem, wystawienie PIT-11 dopuszczalne jest, np. w sytuacji gdy zleceniobiorca nie będzie osiągał już w danym roku dochodów u tego zleceniodawcy, od których pobierana jest zaliczka na podatek.

Nowe prawo Warto dodać, że w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r. zmianie ulegną terminy oraz forma składania informacji PIT-11 do urzędu skarbowego. PIT-11 sporządzony za 2018 r. trzeba będzie przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, w terminie do 31 stycznia 2019 r. Wynika to z ustawy z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2126). Nie zmieni się natomiast termin przekazywania informacji PIT-11 podatnikom. W przypadku PIT-11 za 2018 r. upłynie on 28 lutego 2019 r.

Gdyby jednak płatnik zaprzestał prowadzenia działalności przed upływem wspomnianych terminów, obowiązany będzie przekazać PIT-11 urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi nie później niż w dniu zaprzestania tej działalności.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Rozliczenie podatku dochodowego:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.