
Gazeta Podatkowa nr 86 (1127) z dnia 27.10.2014
Podatek za tymczasowe zaplecze
Posiadamy obiekt typu wimer, czyli tzw. tymczasowe zaplecze. Nie jest on trwale związany z gruntem oraz nie posiada fundamentów. Czy w takiej sytuacji należy opodatkować go podatkiem od nieruchomości?
Przede wszystkim należy ustalić czym jest wimer. Pojęcie to oraz pojęcie tymczasowego zaplecza nie figurują w przepisach prawa podatkowego ani w przepisach prawa budowlanego. Bez ustalenia tego nie jest możliwe stwierdzenie, czy obiekt ten jest budynkiem, czy też nie. W tym celu należałoby dokonać oględzin obiektu lub też skorzystać z opinii biegłego.
Warto zaznaczyć, że jeśli obiekt budowlany nie posiada fundamentów i nie jest trwale złączony z gruntem, to w świetle Prawa budowlanego nie jest budynkiem, lecz budowlą (o ile nie jest obiektem małej architektury). Budowle podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jeśli są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych za takie należy uznać budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą, chyba że nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|