
Gazeta Podatkowa nr 3 (2191) z dnia 9.01.2025
Podatek od nieruchomości za wagę samochodową
Na gruncie będącym własnością przedsiębiorcy znajduje się waga samochodowa (część najazdowa). W budynku znajdującym się obok znajduje się część ważąca wagi. Jak należy opodatkować wagę samochodową podatkiem od nieruchomości?
Kwestia opodatkowania wag samochodowych budzi od lat duże kontrowersje. Dysonans w tym zakresie widać też w orzeczeniach sądów administracyjnych. Zgodnie z jednym z poglądów wagi samochodowe to urządzenia techniczne, opodatkowane podatkiem od nieruchomości jedynie w zakresie części budowlanych. Z kolei WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 1558/19, uznał, że: "Waga samochodowa stanowi urządzenie techniczne w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm. - przyp. red.) i odpowiada definicji budowli z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm. - przyp. red.), a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od wartości budowli jako całości, a nie jedynie od wartości jej części, tj. fundamentu". Tak samo orzekł NSA w wyroku z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt III FSK 4251/21, w którym stwierdził, że wagi stanowią wolnostojące urządzenia techniczne, a takie urządzenia są już w całości opodatkowane podatkiem od nieruchomości. W ocenie NSA taka klasyfikacja wynika z faktu, że waga samochodowa nie może być technicznie rozdzielona na mechanizm ważący i płytę najazdową (a więc "urządzenie" i jego "część budowlaną"), stanowi bowiem jedną całość techniczną.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. zaszły zmiany w definicjach budynków i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Załącznik nr 4 do tej ustawy zawiera katalog obiektów niebędących budynkami wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Wśród tych obiektów pierwszy raz wymieniono wyraźnie wagi samochodowe i wagi kolejowe. Nie ma więc wątpliwości, iż waga samochodowa to budowla i powinna być opodatkowana w sposób właściwy dla budowli.
Zgodnie z nową definicją budowlą jest też inne urządzenie techniczne niż wymienione w przepisach ustawy podatkowej, ale wyłącznie w zakresie jego części budowlanych. Wydaje się, że za takie urządzenie należy uznać część wagi znajdującej się w budynku (mechanizm ważący), jednakże będzie ono opodatkowane według stawki 2% tylko w zakresie jego części budowlanych (o ile takie posiada).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|