Gazeta Podatkowa nr 55 (1826) z dnia 12.07.2021
Przychód ze sprzedaży abonamentów a podatek handlowy
Przychód osiągany przez spółkę ze sprzedaży abonamentów (uprawniających do dalszego nabywania towarów czy usług po promocyjnych cenach) nie stanowi sprzedaży detalicznej w rozumieniu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zatem przychód z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11 czerwca 2021 r., nr 0111-KDIB3-3.4019.6.2021.1.PK.
Z wnioskiem do organu podatkowego zwróciła się spółka, która prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w placówkach stacjonarnych i w sklepie internetowym. Celem rozwoju oferty handlowej spółka wprowadziła nowy produkt handlowy w formie abonamentu. Dzięki niemu konsumenci otrzymują dostęp do korzystniejszej oferty handlowej. Z uwagi na fakt, że miesięczne przychody spółki przekraczają wartość 17 mln zł, jest ona płatnikiem podatku od sprzedaży detalicznej.
Spółka powzięła wątpliwość, czy w tej sytuacji osiągane przez nią przychody z tytułu sprzedaży abonamentów powinny być uwzględniane przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Jej zdaniem przychody te nie powinny być uwzględniane przy naliczaniu należnego podatku.
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że aby dany przychód ze sprzedaży był opodatkowany podatkiem od sprzedaży detalicznej, konieczne jest, aby łącznie były spełnione następujące warunki:
- zbycie musi być dokonywane na rzecz określonej grupy podmiotów (konsumentów),
- zbycie powinno następować w ramach działalności gospodarczej zbywcy (w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT),
- zbycie musi mieć charakter odpłatny oraz musi mieć miejsce na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta,
- przedmiotem zbycia muszą być towary.
Z wniosku wynikało, że sprzedaż abonamentu jest dokonywana na rzecz konsumentów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i m.in. w lokalu przedsiębiorstwa. Zatem do rozstrzygnięcia pozostała jedynie klasyfikacja abonamentu na gruncie podatku od sprzedaży detalicznej, a konkretnie ustalenie czy jest on towarem.
Dyrektor KIS wskazał, że jako towar, na potrzeby podatku od sprzedaży detalicznej, należy traktować każdy przedmiot (poza nieruchomościami), wyrób mający materialną postać, który może być wytworzony bez udziału klienta i którego wartość użyteczna, a po części również materialna jest wytworzona w miejscu produkcji (wytworzenia) towaru, a contrario nie ma postaci niematerialnej.
W świetle powyższego Dyrektor KIS uznał, że abonament nie stanowi towaru w rozumieniu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, bowiem nie ma on postaci rzeczy (nie ma postaci materialnej).
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|