rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 45 (1711) z dnia 4.06.2020

Zwolnienie z podatku darowizny pieniędzy w gotówce

Kilka miesięcy temu dziadek przekazał mi darowiznę. Pieniądze otrzymałem w gotówce. Do tej pory sądziłem, że darowizna pieniędzy między członkami rodziny nie podlega w ogóle podatkowi od spadków i darowizn. Niedawno jednak dowiedziałem się, że podatku można uniknąć, tylko jeśli darowiznę zgłosi się do urzędu skarbowego i pieniądze zostaną przekazane na konto bankowe. Czy w związku z tym nie mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku, skoro dziadek dał mi pieniądze w gotówce?

Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Darowizna pieniędzy (również w rodzinie) podlega podatkowi od spadków i darowizn. Członkowie najbliższej rodziny mogą jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego i ostatecznie nie płacić żadnego podatku. Uprawnienie to przysługuje, gdy obdarowany należy do tzw. zerowej grupy podatkowej (m.in. zstępny darczyńcy). Kluczowe jest dokonanie przez obdarowanego zawiadomienia o darowiźnie w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wykorzystać do tego celu należy urzędowy formularz SD-Z2. Ponadto, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł, konieczne jest udokumentowanie otrzymania środków. Można tego dokonać dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Tak stanowi art. 4a ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813).

W praktyce może budzić wątpliwości to, w jakiej formie powinny być przekazane środki tytułem darowizny, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Nie w każdej jednak sytuacji konieczny jest przelew na konto. Przepis określa rodzaje rachunków, na które mają trafić środki przekazanego tytułem darowizny (poza dopuszczeniem instytucji przekazu pocztowego). Powyższe oznacza zatem, że środki pieniężne mogą zostać np. wpłacone gotówką na rachunek bankowy w kasie banku.

Interpretując powołany przepis, niejednokrotnie zawęża się krąg osób, od których środki mają być fizycznie przekazane. Przepis nie ogranicza tego kręgu podmiotowego. Nie jest więc tak, że środki muszą być przelane z rachunku darczyńcy na rachunek obdarowanego. Czy też, że muszą być wpłacone w kasie banku gotówką i to wyłącznie przez darczyńcę. Przepisy należy interpretować również przy użyciu wykładni celowościowej. Bez znaczenia będzie, kto robił przelew i wpłacał środki w banku. Ważne, aby było jasno sprecyzowane, od kogo dokładnie darowizna pochodzi i na czyją rzecz została dokonana.

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.