rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, podatek VAT, podatki lokalne, PCC
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 34 (1700) z dnia 27.04.2020

Rozliczenie PCC od umowy pożyczki od wspólnika dla spółki jawnej

Prowadzimy działalność w ramach spółki jawnej. Spółka ma trudności finansowe spowodowane skutkami rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. W związku z tym jej wspólnicy udzielą jej pożyczki. Będzie miała ona formę pisemną. Wypłata środków na podstawie umowy nastąpi jednorazowo. Czy konieczne jest rozliczenie PCC? Jeśli tak, to jak wypełnić deklarację PCC-3? Co oznacza zwrot zwięzłe określenie czynności?

Pożyczka udzielona spółce jawnej przez jej wspólnika na gruncie ustawy o PCC traktowana jest jako zmiana umowy spółki. Dlatego też rozliczenie PCC od pożyczki w tej sytuacji musi odbyć się według reguł właściwych dla opodatkowania umowy spółki. W związku z tym obowiązuje stawka podatku w wysokości 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PCC - Dz. U. z 2019 r. poz. 1519 ze zm.).

Pożyczka od wspólnika dla handlowej spółki osobowej nie korzysta ze zwolnienia z podatku. W ramach tarczy antykryzysowej rozważano możliwość ustanowienia zwolnienia od PCC dla umów pożyczek zawieranych do dnia 31 sierpnia 2020 r., gdy pożyczkobiorcą jest przedsiębiorca, którego płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zwolnienie takie ostatecznie nie zostało jednak wprowadzone.

Omawiana pożyczka nie jest też wyłączona z PCC, w związku z opodatkowaniem czynności VAT bądź zwolnieniem z VAT. Wyłączenie to dotyczy czynności innych niż umowa spółki i jej zmiany. Dlatego też regulacja ta nie ma zastosowania do pożyczki dla spółki jawnej udzielanej przez jej wspólnika(-ów).

Obowiązek podatkowy przy umowie spółki (jej zmianach) ciąży na spółce handlowej. Termin na dokonanie formalności związanych z rozliczeniem PCC (tj. na złożenie deklaracji PCC-3, obliczenie i wpłatę podatku) wynosi 14 dni. Wyjątek od tej reguły dotyczy sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i zobowiązany jest załatwić formalności związane z rozliczeniem PCC. Czytelnicy wskazali jednak, że umowa pożyczki będzie zawarta w formie pisemnej, a zatem spółka musi pamiętać o rozliczeniu PCC. Wspomniane 14 dni w przypadku okoliczności opisanych przez Czytelników należy liczyć od dnia dokonania czynności. Chodzi tu o moment zawarcia umowy pożyczki, a nie chwilę przekazania pieniędzy. Jeśli pożyczki udzieli spółce dwóch jej wspólników lub więcej, wówczas niezbędne jest, aby od każdej z czynności (tu: pożyczki) spółka jako podatnik PCC złożyła odrębnie deklarację PCC-3. W przypadku umowy spółki nie ma możliwości złożenia zbiorczej deklaracji PCC.

Wypełniając druk PCC trzeba posługiwać się danymi spółki jawnej, która jest podatnikiem (tj. w polu nr 1 należy wpisać NIP spółki, w części B.1. w polu nr 7 zaznaczyć kwadrat nr 5 "inny podmiot"). Ogólne informacje o czynności trzeba podać w części C. Część D należy pominąć, a dane niezbędne do obliczenia należnego podatku wskazać w części E druku PCC-3 (patrz: Przykład wypełnienia...).

Przykład wypełnienia części C i E druku PCC-3
Rozliczenie PCC od umowy pożyczki od wspólnika dla spółki jawnej

www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
10
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
NEWSLETTERY
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.