Gazeta Podatkowa nr 17 (1474) z dnia 26.02.2018
Deklaracja w przypadku nabycia dwóch nieruchomości
Spółka z o.o. dokonała zakupu dwóch nieruchomości (gruntu i budynku). Zamierzamy zgłosić je do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Czy możemy zrobić to składając jedną deklarację, czy dwie oddzielne?
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zobowiązane są złożyć deklaracje w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.
Jeśli chodzi o możliwość zgłoszenia obu nieruchomości do opodatkowania, to jeżeli spółka z o.o. jest właścicielem obu nieruchomości, wówczas może dokonać zgłoszenia na jednej deklaracji. Może również dokonać tego oddzielnie, zgłaszając każdą z nieruchomości na odrębnej deklaracji.
Można w tym miejscu przywołać wyrok NSA z dnia 3 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 289/15, z którego płynie wniosek, że podatnik, do którego należy kilka przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości we właściwości tego samego organu podatkowego, jest uprawniony do zgłoszenia ich do opodatkowania w jednej deklaracji lub poprzez złożenie osobnej dla każdego odrębnego przedmiotu opodatkowania. Sąd wskazał, że każdy ze składników majątkowych jest odrębnym, samodzielnym przedmiotem opodatkowania.
Trzeba zaznaczyć, że złożenie dwóch deklaracji byłoby zapewne konieczne w sytuacji, gdyby spółka dysponowała różnymi prawami własności w odniesieniu do zgłaszanych nieruchomości.
Warto przypomnieć, iż brak jest jednego, uniwersalnego wzoru druku aktywnego deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1). Jest to druk, którego wzór indywidualnie opracowywany jest przez poszczególne rady gmin na mocy uchwał. Podatnik chcąc uzyskać wzór DN-1, musi sprawdzić jaki wzór opracowała właściwa gmina.
www.RozliczeniaPodatkowe.pl - Inne podatki:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|